Через поле, через гай, йде з подарунками Св.Миколай.

 

📌ЯКА Ж ІСТОРІЯ І ТРАДИЦІЇ СВЯТА?

 

У більшості країн Європи, зокрема в Україні, День Святого Миколая традиційно відзначається 19 грудня (за юліанським календарем) як вшанування пам'яті святого Миколи, єпископа Мирського. Святий Миколай був багатою людиною і дбав про бідних людей всіляко допомагаючи їм.

За традицією, цієї ночі діти, а тепер вже й дорослі, отримують подарунки під подушку. Тому вони вірять у диво звершуване святим Миколаєм і вчаться у святого бути милосердними.


Святий Миколай опікується воїнами, водіями і тими, хто подорожує, допомагає бідним у скруті; вважається покровителем дітей і студентів, моряків, торговців, і лучників.

 

📌А ЯК ЩОДО ПОДАРУНКІВ?

 

Ймовірно, традиція дарувати подарунки в день Св.Миколая пішла з середньовічної Німеччини, де напередодні свята батьки презентували дітям новий зимовий одяг, а згодом ще й ласощі, горішки, солодкі хлібці.

У Австрії напередодні свята містами бігає чортівня, яку згодом розганяє святий Миколай, вирушаючи роздавати подарунки. В Чехії вірять, що святого супроводжують чорт і янгол: кожен з них має книгу, де занотовуються добрі і погані справи дитини. В Голландії діти вірили, що святий щороку приїжджає до Роттердаму на кораблі з Іспанії, яка уособлювала «теплі країни». Миколай в'їжджав у місто на коні у супроводі «Чорних Пітів» (помічників-негренят), у червоному вбранні католицького єпископа й з єпископською палицею, і, їздячи країною, дарував подарунки. Сьогодні на основі цієї легенди щороку відбувається театралізоване дійство.

З часом діти почали писати листи святому Миколаю, в яких перелічували добрі справи, просили пробачення за погані і писали, який саме подарунок хочуть отримати.

З Німеччини звичай розповсюдився на сусідні країни — Австрію, Нідерланди, Чехію, Словаччину, Польщу, звідки він, ймовірно, перейшов на українські землі. Це підтверджується тим, що в Україні звичай класти дітям подарунки під подушку зберігся передовсім на Правобережній Україні, яка свого часу перебувала під Річчю Посполитою.

 

📌ЯКІ ЗВИЧАЇ БУЛИ В УКРАЇНІ на МИКОЛАЯ?

 

За давньою українською традицією, старші господарі села на свято збиралися, щоб зварити пшеничного пива. Влаштовувалася гостина, після якої всі весело з піснями їздили на санях довкола села. Дітям цього дня дарувалося особливе печиво — миколайчики.

На Харківщині існував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю і узвар, щоб у наступному році забезпечити врожай на жито й плоди. На всій території України влаштовували заздоровні обіди на честь Миколая Угодника з приготуванням ритуального пива й медів. На Поділлі цього дня чекали «полазника» — чоловіка, який першим зайде до хати, що віщувало багатство й щастя протягом року. Також, через подвір'я мав пройти хазяїн, дати худобині їсти й привітати її добрими словами.

 

📌ЧИ ЗНИКАЛО СВЯТО МИКОЛАЯ ?

 

З приходом на більшу частину українських земель радянської влади, святий Миколай, як і всі інші релігійні символи, був витіснений.

На заміну Святому Миколаю Чудотворцю у Радянському Союзі створили образ Діда Мороза, який приносив подарунки під новорічну ялинку. Відповідно до радянської антирелігійної політики, образом Діда Мороза керівники компартії намагались стерти образ християнського Миколая.

На Західній Україні натомість традиція збереглася, адже ці землі належали СРСР значно менший проміжок часу, за який встигла відбутися лише одна зміна поколінь, чого недостатньо для переривання традиції.


 

📌 МИКОЛАЙ у СЬОГОДЕННІ.

 

Зі здобуттям Україною незалежності, образ святого Миколая і традиції дарувати подарунки відроджуються. Також дедалі більше шанується традиція прояву турботи про нужденних: як у вигляді доброчинних заходів у церковних громадах, так і у світських благодійних проєктах.

 

Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», у Святого Миколая вірять 62 % українців, в той час як 35 % відповіли на питання негативно. Разом з тим, у Діда Мороза вірило 31 % респондентів, а не вірило — 65 %. Можливо це через те, що на відміну від вигаданого Діда Мороза, Святий Миколай Чудотворець був реальною людиною, яка насправді творила добрі діла і продовжує їх творити й понині.

 

Вірте в чудо. Підтримуйте близьких, рідних і нужденних. Відроджуйте свої українські традиції.

І буде всім щастя! )

 

Веселих вам зимових свят!